Historie

V roce 2013 řešilo pět činovníků ze severu Olomouckého kraje problém s kvalifikací pro vedení oddílu a pořádání tábora. Všichni již nějaký čas pracovali a někteří měli rodiny = neměli čas absolvovat lesní kurz.
Jiná skupina činovníků okolo Jesenické lesní školy (JeLŠ) se rozhodla uspořádat víkendový vůdcovský kurz a pomoci tak vyřešit problém první pětice.
A tak vznikl první víkendový vůdcovský kurz realizovaný pod ORJ Šumperk.

VZ Šumperk 2013

Kurz byl otevřen pro činovníky Olomouckého kraje starší 23 let a nakonec se do něj přihlásilo i několik činovníků z jiných krajů.

Kurz byl realizován ve dvou víkendech (včetně zkoušek) a úspěšně jej absolvovalo 9 činovníků:

• 8. – 10. 2. 2013 Velké Losiny – fara
  • 1. – 3. 3. 2013    Pohořany – turistická základna obce Dolany

ČK ŠuMiK 2015

V roce 2014 vzešel v Šumperském okresu požadavek na víkendový čekatelský kurz pro skupinu pracujících činovníků, kteří již měli najěké zkušenosti (životní i skautské). A tak se ORJ Šumperk obrátila na nás, zda bychom se toho ujali.
Pustili jsme se do toho. Zrealizovali jsme jeden vzdělávací víkend + jeden zkouškový den. Tentokrát již pod názvem Šumperské Mini Kurzy.
Kurz měl velkou úspěšnost a vzešlo z něj 26 nových čekatelů.

VK ŠuMiK 2016

Ještě na slavnostním ukončení čekatelského kurzu v únoru 2015 se na mne obrátila sestra Sluníčko z Loštic a pronesla pro mne zlomové dvě věty: “Nechali jste nás udělat čekatelky, tak byste se měli postarat i o vůdcovky. Máte za nás odpovědnost.” To stálo za zamyšlení a realizaci víkendového vůdcovského kurzu. Ten byl realizován ve třech víkendech (dva vzdělávací + jeden zkouškový) a vzešlo z něj 25 nových vůdců:

• 15. – 17. ledna 2016 Kunčice – Chata Junior
  • 12. – 14. února 2016 Olomouc – ZŠ Nedvědova
  • 11. – 13. března 2016 Mikulovice – klubovny Mikulovických skautů

VK ŠuMiK 2016/17

Po třech úspěšných kurzech se z nás stal stabilní tým – a celkem dobrá parta lidí. V naší činnosti jsme viděli (a stále vidíme) smysl a tak jsme se rozhodli pokračovat v pořádání víkendových vůdcovských kurzů.
Znovu jsme si sedli a pořádně se zamysleli nad cíli, potřebami hnutí a našimi představami o víkendovém kurzu.

Vzešel z toho nový model kurzu, který se již osvědčil:

• Kurz začne na podzim jednoho roku (říjen / listopad) a skončí v zimě roku následujícího (únor / březen).
  • Kurz je určen pro zkušené činovníky, kteří jsou časově zaneprázdněni a nemají možnost se zúčastnit lesního kurzu – stanovili jsme podmínku minimálního věku 20 let. (Všichni členové týmu ovšem i nadále doporučují preferovat lesní kurz).
  • Kurz je otevřen i pro účastníky bez čekatelské zkoušky (kdo nemá ČZ, vykoná ji v rámci kurzu – podmínkou je aktivní alespoň roční činnost ve vedení oddílu).
  • První víkend je společný (motivační) pro všechny účastníky. Na tomto víkendu zjišťujeme znalosti a dovednosti účastníků bez ČZ.
  • Po prvním víkendu zorganizujeme jednodenní seminář pro účastníky bez ČZ. Program semináře je “šitý na míru” dle znalostí zjištěných na předchozím víkendu. Účast na semináři je některým účastníkům doporučená. Pokud je více účastníků z jedné oblasti – vyjíždíme za nimi do jejich klubovny.

Z kurzu vzešlo 22 nových vůdců. Devět z účastníků dokončilo i čekatelskou zkoušku. Data a místa konání:

• 21. – 23. října 2016 Kunčice – Chata Junior
  • 25. listopadu 2016 Olomouc – ZŠ Nedvědova / jednodenní seminář pro účastníky bez ČZ
  • 27. – 29. ledna 2017 Olomouc – ZŠ Nedvědova
  • 17. – 19. února 2017 Mikulovice – klubovny Mikulovických skautů

VK ŠuMiK 2018/19

Podle již osvědčeného modelu jsme zorganizovali další ročník kurzu.
Tentokrát jsme zkusili zorganizovat zkoušky během jednoho dne. Sice jsme to stihli (některé znalosti a dovednosti jsme ověřovali již během kurzu), ale den byl celý uspěchaný a dosti náročný. Cestou jednoho zkušebního dne již nepůjdeme.
Také jsme poprvé trvali na dolní hranici věku (bez výjimek). U toho zůstaneme.
Kurz zatím úspěšně dokončilo jedenáct účastníků. Někteří se ještě chystají absolvovat zdravotnický kurz, který k dokončení toho vůdcovského potřebují.
Data a místa kurzu:

• 2. – 4. listopadu 2018 Hraběšice – bývalý klášter
  • 1. prosince 2018 Loštice – Klubovna skautů / odpolední seminář pro účastníky bez ČZ
  • 25. – 27. ledna 2019 Olomouc – ZŠ Nedvědova
  • 2. března 2019 Zábřeh – klubovny střediska Zlatá lilie

SM ŠuMiK 2020

Se změnou řádu pro vzdělávání vyvstala potřeba kurzu střediskového minima. Po komunikacích s ORJ Olomouc i KRJ Olomouc jsme došli k závěru, že se do organizace tohoto kurzu pustíme. Kurzu se účastnilo dvacet šest účastníků.
Data a místa kurzu:

Druhý víkend již z důvodů opatření vlády ke Covid-19 již neproběhnul. Kurz byl dokončen distančně.

Vzpomínky od garanta kurzu Herna

VK ŠuMiK 2022

Úspěšný ročník, kterým prošlo 31 účastníků ve věku 20+ (nejmladší 20, nejstarší 49, průměr, 29). Do týmu se přidali Šaman a Ondra, jinak osvědčená sestava v čele s Hernem. První vzdělávací víkend proběhl v Sobotíně, druhý, taktéž vzdělávací v Olomouci na Skautském domě a závěrečný zkouškový na ZŠ Nedvědova. Myslím, že počet 30 už znovu opakovat nebudeme :-). Bylo to skvělé (zážitky, účastníci, tým), ale pro zkoušení je tento počet příliš vysoký. Na první pokus absolvovalo 23 účastníků, věříme že zbytek si chybějící znalosti doplní velmi brzy.

Mě osobně velmi těšilo, že ihned při ukončení kurzu se začalo mluvit o dalším ročníku. Beru to tedy, že to nebylo špatné a tým má chuť pokračovat dále.

Termíny: 14. – 16. 10. 2022 Sobotín Fara, 11. – 13. 11. 2022 Skautský dům a ukončení kurzu na 25. – 27. 11. 2022 ZŠ Nedvědova.

Tajemník kurzu Šaman